O nas
Sic revenit gloria Mvndi Romani
KIM JESTEŚMY
Kiedy chodzi o imperium, rozmiar ma znaczenie. Legio XXI Rapax to jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona w 2003 r. w Niemczech, od roku 2008 r. rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów - czyli co najmniej pełną imperialną centurię - a dodatkowo osoby odtwarzające różne role cywilne. Nasi członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii. Wszyscy to pasjonaci, wśród których nie brakuje osób z wykształceniem kierunkowym z zakresu starożytnej wojskowości, historii Grecji i Rzymu, są też nauczyciele łaciny.
Odwołujemy się do dziedzictwa prawdziwej jednostki – Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny”). Legion ten został utworzony za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, a zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., kiedy to został albo karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.
CO ROBIMY
Nasz podstawowy cel to odtwarzanie i popularyzacja wiedzy o kulturze materialnej, taktyce wojennej i codziennym życiu rzymskich legionistów z II poł. I wieku n.e. Możecie nas spotkać na najważniejszych antycznych imprezach rekonstrukcyjnych w całej Europie, podczas wielu lokalnych pokazów, a nawet natknąć się na nas podczas naszych marszowych wypraw.
Naszym priorytetem jest poprawność historyczna odtwórstwa. Jeśli coś nie ma potwierdzenia w źródłach dla danego okresu lub nie może być przekonująco dowiedzione na ich podstawie - nie używamy tego. Wciąż uczymy się, prowadzimy kwerendy, dyskutujemy, wprowadzamy poprawki w wyposażeniu. Używamy materiałów ręcznie tkanych, farbowanych i szytych, uzbrojenia oraz innych przedmiotów o odpowiednich historycznie kształtach, wzorach i możliwie najbardziej zbliżonym składzie. Współczesne przedmioty są zakazane w naszym obozie, także wewnątrz namiotów. Sam obóz jest żyjącą scenerią: śpimy w nim, gotujemy i jemy, ćwiczymy musztrę i walkę, mamy lekcje łaciny, organizujemy gry, celebrujemy religijne obrzędy, trzymamy warty, prowadzimy kancelarię, polowy szpital. Używamy komend w łacinie restytuowanej – formie najbardziej zbliżonej do wymowy Rzymian.
Nie tylko prezentujemy nasze repliki, ale ich używamy. Broń, pancerze, narzędzia, ubrania, buty, namioty, naczynia – wszystko jest testowane w różnych warunkach, podczas zimowych spotkań, pokonywania rzek, marszów przez lasy, pokazów walki. W ten sposób weryfikujemy różne hipotezy i zdobywamy okruchy wiedzy, które – przy niezbędnych zastrzeżeniach – mogą rzucić światło na to, jak wojskowe i cywilne wyposażenie było używane w czasach antycznych.
Wszystko to możecie zobaczyć w dziale GALERIA
STAN OSOBOWY
Legio XXI Rapax to przede wszystkim wspaniali, pracowici, zaangażowani i pomocni ludzie, złączeni - jak przystało na pierwszą w dziejach prawdziwie zawodową armię - braterskimi więzami. Bez nich to wszystko nie mogłoby działać.
Naszą ambicją jest zrekonstruowanie i wystawienie w polu w pełni obsadzonej i wyekwipowanej centurii, podstawowego pododdziału rzymskiego legionu (o nominalnej sile 80 legionistów): wraz z dowodzącym centurionem, jego zastępcą, szefem wart, chorążymi, muzykiem, przynależną artylerią, stosowną liczbą szeregowych legionistów. Dbamy o to, by struktura grupy temu odpowiadała, bez niepotrzebnej nadreprezentacji oficerów.
Centvria est omnis divisa in contvbernia. Nasza grupa podzielona jest na sekcje “stacjonujące” w różnych miastach i skupiające członków z najbliższej okolicy. Nazywamy je contuberniami (contubernium było najmniejszą, 8-osobową komórką organizacyjną z jakich składała się centuria). Każda sekcja organizuje treningi, bierze udział w lokalnych wydarzeniach, pomaga członkom w zdobywaniu wiedzy i wyposażenia. Kilka razy w roku wszystkie contubernia spotykają się na dużych imprezach historycznych, tworząc jedną centurię Legionu XXI Rapax - tam stawiają wielki obóz, wspólnie ćwiczą, biorą udział w pokazach, bitwach, paradach i ceremoniach ku czci bóstw i cesarza.